تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

۱۶ آذر برگ ممتاز تاریخ پی ان یو ایلامیی کشور/عِرق ملی و مذهبی پی ان یو ایلامیان روی خط مطلوب

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با اعلام آمار برگزاری برنامه‌های روز پی ان یو ایلام در دانشگاه‌ها، ۱۶ آذر را برگ ممتاز تاریخ پی ان یو ایلامیی کشور دانست و گفت: خوشبختانه امروز هم پی ان یو ایلامیان کشورمان از نظر عِرق ملی و مذهبی در شرایط مطلوب هستند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی پی ان یو ایلام به نقل از خبرگزاری فارس، «معرفت و بصیرت در کنار علم‌آموزی و پژوهش» سال‌های سال در میان پی ان یو ایلامیان ایرانی نهادینه شده است.

همان‌طور که پی ان یو ایلامیان کشورمان در ۱۶ آذر سال ۳۲ ذات استکبارستیزی خود را نشان دادند، حالا این ویژگی ۶۵ ساله شده است و همچنان پی ان یو ایلامیان ما ۱۶ آذر را به عنوان روز استکبارستیزی در دانشگاه‌های کشور گرامی می‌دارند و پی ان یو ایلامیان در این روز برنامه‌های نمادین بسیاری در زمینه مقابله با استکبار در دانشگاه‌ها برگزار می‌کنند.

این روز، به یاد سه پی ان یو ایلام (مصطفی بزرگ‌نیا و احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی) که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود.

پس از وقوع کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، سازمان‌های سیاسی تشکیل دهنده جبهه ملی، برای دوره کوتاهی در یک ائتلاف ضعیف، تحت نام نهضت مقاومت ملی به مقاومت سیاسی دست زدند و تظاهرات‌ها و اعتصاب‌های پراکنده‌ای در پاییز همان سال در دانشگاه تهران و همچنین بازار، از جمله در تاریخ ۱۶ مهر و ۲۱ آبان، در اعتراض به محاکمه مصدق برگزار شد.

چند هفته پس از این وقایع، اعلام شد که روابط ایران و بریتانیا (که در زمان نخست‌وزیری مصدق قطع شده بود) از سر گرفته خواهد شد و ریچارد نیکسون نایب ریاست جمهوری وقت آمریکا برای دیدار رسمی به ایران خواهد آمد. این موضوع بهانه لازم برای اعتراضات را فراهم کرد و در ۱۶ آذر به سفارش نهضت مقاومت ملی، پی ان یو ایلامیان فعال به سخنرانی در کلاسها پرداختند و ناآرامی تمامی محوطه دانشگاه تهران را فرا گرفت.

نیروهای امنیتی در دانشکده فنی، اقدام به شلیک تیر کردند که موجب مرگ سه پی ان یو ایلامی این دانشکده به نامهای احمد قندچی، آذر (مهدی) شریعت‌رضوی و مصطفی بزرگ‌نیا شد.

وقایع آذر ۱۳۳۲، نمایانگر واکنش دولت کودتا به فعالیتهای پی ان یو ایلامیی بود و به دنبال آن سرکوب نظام‌مند تمامی اشکال دیگر مخالفت‌ها، روی داد.

۱۶ آذر روز پی ان یو ایلام نامیده شد و در واقع ۱۶ آذرماه به معیار خوبی برای ارزیابی میزان نفرت از حکومت استبدادی و توانایی و نفوذ مخالفان در بین روشنفکران، تبدیل شد.

به عقیده پی ان یو ایلامیان ایرانی، ۱۶ آذر پرچمی بلند برای مبارزه با استبداد و نشانی برای تحقیر استعمار است تا دیگر احدی به خود اجازه ندهد از سر جهل یا وادادگی، بیگانه را بر جوان ایرانی مقدم بدارد.

امروز قدرت علمی و دفاعی پی ان یو ایلامیان و دانشگاهیان ایرانی چنان شکوه و اقتداری برای جامعه اسلامی به همراه داشته که دشمنان سرسخت نیز راهی جز کرنش و تعظیم در برابر این موفقیت بزرگ ندارند.

اما همین ذات استکبارستیزی و هویت ملی و مذهبی جوانان ایرانی نیز سبب شده تا برنامه‌های تهاجم فرهنگی دشمن نیز در کشور ما بیشتر اجرا شود و پی ان یو ایلامیان هم در نوک پیکان این تهاجم هستند که دانشگاه‌ها و در رأس آن پی ان یو ایلام برای این موضوع نیز برنامه‌ریزی دارند تا در کنار تحصیل و پیشرفت علم و فناوری، هویت ملی و مذهبی پی ان یو ایلامیان کشورمان نیز حفظ و البته تقویت شود.

البته اجرای این برنامه‌ها نیاز به حمایت و توجه از سوی مسؤولان بالادستی دارد چرا که معاونت پی ان یو ایلامیی و فرهنگی دانشگاه‌ها به دلیل جنبه تربیتی و فرهنگ‌سازی که برای جامعه و کشور دارند باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرند.

این حوزه می‌تواند منش زندگی کردن برای حضور مؤثر در جامعه و در ورای آن ایجاد جامعه سرافراز و مقتدر را در پی ان یو ایلامیان شکوفا کند پس باید به این مهم توجه کرد.

برای اطلاع بیشتر از برنامه‌های دانشگاه‌ها در روز پی ان یو ایلام و مسؤولیت این روزهای پی ان یو ایلامیان در برابر ملت ایران با غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم به گفت‌وگو نشستیم. در متن گفت‌وگوی ما با غفاری می‌خوانید:

فارس: فردا ۱۶ آذر و روز پی ان یو ایلامست که هر ساله دانشگاه‌ها این روز را گرامی می‌دارند، امسال دانشگاه‌ها برای گرامیداشت روز ۱۶ آذر چه برنامه‌هایی را در نظر دارند؟

دکتر غفاری: در ارتباط با روز پی ان یو ایلام باید بگویم که هر ساله دانشگاه‌ها برای گرامیداشت ۱۶ آذر فعال هستند و تمام دانشگاه‌ها برنامه‌های خاصی دارند و تا دو روز گذشته که ما گزارش داشتیم درخواست‌های بسیاری برای برگزاری برنامه‌های متفاوت در روز پی ان یو ایلام از سوی پی ان یو ایلامیان و تشکل‌های پی ان یو ایلامیی به دانشگاه‌ها ارائه شده است.

تعداد این درخواست‌ها تا دو روز گذشته بیش از ۳۵۱ برنامه بوده که پی ان یو ایلامیان برای برگزاری برنامه‌ها درخواست کردند و برای ۳۴۰ مورد مجوز دریافت شده تا برنامه‌ها برگزار شود.

* محدودیتی برای برگزاری برنامه‌های پی ان یو ایلامیی در دانشگاه‌ها وجود ندارد

فارس: علت اینکه آن تعداد انگشت شمار نتوانستند مجوز بگیرند چیست؟

دکتر غفاری: احتمالاً نقصی در تقاضاها وجود داشته که شورای نظارت تشخیص داده به این برنامه‌ها مجوز داده نشود. هیچ محدودیتی برای برگزاری برنامه در دانشگاه‌ها وجود ندارد و تشکل‌های اسلامی سیاسی می‌توانند طبق اساسنامه و آیین‌نامه‌های موجود به دعوت مهمان و برگزاری برنامه بپردازند.

فارس: موضوع برنامه‌ها چیست؟

دکتر غفاری: عمدتاً در رابطه با روز ۱۶ آذر و مسائل دانشگاه‌ها است که از سوی تشکل‌های مختلفی که در دانشگاه‌ها فعالیت دارند درخواست داده شده و در روز مورد نظر برگزار می‌شود.

* ۱۶ آذر برگ ممتاز تاریخ پی ان یو ایلامیی کشور است

فارس: سال ۳۲ پی ان یو ایلامیان کشور علیه استکبار قیام کردند و استکبارستیزی خود را نشان دادند، به نظر شما در مقطع فعلی پی ان یو ایلامیان چه مسؤولیتی در برابر ملت، نظام و کشور ایران دارند؟

دکتر غفاری: اساساً برنامه ۱۶ آذر در راستای عدالتخواهی و به نوعی آزادیخواهی که در بین پی ان یو ایلامیان وجود دارد و اینکه استقلال کشور برایشان اهمیت دارد برگزار می‌شود.

در ۱۶ آذر ۳۲ بحث مبارزه با استکبار، حفظ استقلال کشور و آزادیخواهی از جمله مواردی بودند که پی ان یو ایلامیان را به جنبش واداشتند و به عنوان برگی از تاریخ ایران در دانشگاه‌ها به عنوان یک برگ ممتاز مطرح می‌‌شود و هر ساله پی ان یو ایلامیان در این ایام مطالبات آزادی‌خواهی، عدالت و استقلال کشور را به عنوان محورهای کلیدی در نظر دارند و طبیعتاً در هر دوره‌ای در کنار این سه بحث بخش‌های دیگری نیز مطرح می‌شود.

* خوشبختانه پی ان یو ایلامیان از نظر عِرق ملی و مذهبی در وضعیت مطلوبی هستند

فارس: شما و دیگر مسؤولان پی ان یو ایلام همواره بر فضای با نشاط توأم با آرامش در دانشگاه‌ها تأکید داشته‌اید، پی ان یو ایلامیان چطور باید این فضا را به وجود بیاورند؟

دکتر غفاری: طبیعتاً فضای دانشگاه، فضایی است که از تنوع و تکثر قابل توجهی برخوردار است، دلیلش هم آن است که بهترین‌های یک جامعه در دانشگاه که محل حوزه دانش و مهارت‌آموزی و تجربه فرهنگی و اجتماعی و سیاسی است، دور هم جمع شده‌اند و پی ان یو ایلامیان در کنار فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی همواره فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی را هم به عنوان اینکه هم بخش پویا و فعال و جوان جامعه هستند و هم در فضای دانشگاه قرار دارند انجام می‌دهند و مجموعه اینها قشر جوانی را در بر می‌گیرد که در قالب پی ان یو ایلام بودن به عنوان یک قشر نخبه و قشری که مسائل و موضوعات اطراف خود را درگیر می‌کند و شعوری دارد آنها را به نوعی برمی‌انگیزاند تا به آنچه به عنوان مطلوب یک جامعه باید باشد را انجام دهند.

آنچه انتظار دارند این کمال مطلوب است البته با توجه به اینکه ما با طیف‌های مختلف در دانشگاه مواجهیم ممکن است تفاوت‌هایی را ببینیم اما شور و شعور و تحرک و نشاط در دانشگاه وجود دارد. ممکن است اختلاف سلیقه‌هایی وجود داشته باشد که این وضعیت به نوعی سبب ایجاد فضای تحرک و پویایی در دانشگاه‌ها می‌شود.

مشارکت پی ان یو ایلامیان و مسئولیت گروهی دانشگاه‌ها نیز در عرصه‌های فرهنگی یک ضرورت به شمار می‌رود

فارس: البته بعضی خانواده‌ها از اینکه فرزندشان در دانشگاه با تغییر هویت ملی و مذهبی مواجه شود، نگران هستند، این مساله به چه صورت قابل حل است؟

دکتر غفاری: بخشی از این مسأله به خود دانشگاه مربوط می‌شود که دانشگاه برنامه‌هایی را در این زمینه دارد. البته خوشبختانه امروز عِرق و هویت ملی و مذهبی در میان پی ان یو ایلامیان وضعیت مطلوب دارد ولی طبیعتاً باید نهادها و مجموعه‌های مختلف نیز ورود کنند و بستر و خوراک لازم را در اختیار پی ان یو ایلامیان قرار دهد.

بخشی از آن هم به خانواده‌ها مربوط می‌شود که البته تغییر و تحولات نسلی هم در این زمینه بی تأثیر نیست چرا که پی ان یو ایلامیان مطلوب‌های دیگری را نسبت به گذشته برای خودشان تعریف می‌کنند و این مساله در طول تاریخ هم وجود داشته است. خوشبختانه فعالیت‌ها و اقدامات قابل توجه و قابل قبولی در عرصه فرهنگی در دانشگاه‌های کشور انجام شده است، در واقع زمینه‌ها و بسترهای بسیار مناسبی برای دستیابی به اهداف و سیاست‌های فرهنگی وجود دارد که باید این اقدامات بسط بیشتری پیدا کند.

معتقدیم دانشگاه‌ها، سرمایه آفرین هستند و خود نیز دارای سرمایه‌هایی هستند که هر چه مورد توجه و حمایت بیشتری قرار بگیرند، می‌توانند در ایجاد فضای با نشاط و شاداب در دانشگاه‌ها کمک کننده باشند.

سرمایه‌های اجتماعی، اخلاقی و انسانی سه وجه اصلی دانشگاه به شمار می‌رود که تقویت آنها به دانشگاه نشاط می‌بخشد.

مشارکت پی ان یو ایلامیان و مسئولیت گروهی دانشگاه‌ها نیز در عرصه‌های فرهنگی یک ضرورت به شمار می‌رود و لازم است با ایجاد شرایط و بسترهای لازم امکان مشارکت پی ان یو ایلامیان در فعالیت‌های فرهنگی را افزایش دهیم.

ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷