تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

یادگاری از شهید بهشتی و باهنر/ سابقه‌ بی‌نظیر آموزش عالی در دانشگاه قم

دانشکده ادبیات و علوم انسانی: این دانشکده در ۶ گروه آموزشی «زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات عرب، تربیت بدنی و علوم ورزشی، علوم تربیتی و علم اطلاعات و دانش شناسی» با ۷۲ عضو هیات علمی مشغول به فعالیت می‌باشد.

 

دانشکده حقوق: این دانشکده از با سابقه‌ترین مراکز آموزش عالی حقوق در کشور محسوب می‌شود و تا به امروز توانسته سهم بسیار مهمی در تربیت حقوق دانان، وکلا و اساتید ایفاء نماید. در حال حاضر آموزش‌های حقوق در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در گرایش­های مختلف در این دانشکده دایر است.

 

روز شمار آغاز و تحول این دانشکده به قرار ذیل است:

سال ۱۳۵۹: پذیرش پی ان یو ایلامی مرد در مقطع کارشناسی در رشته حقوق قضایی به عنوان اولین رشته تحصیلی دانشگاه، همزمان با تأسیس دانشگاه قم
سال ۱۳۶۱: تغییر نام رشته حقوق قضایی به علوم قضایی
سال ۱۳۷۴: اولین دوره پذیرش پی ان یو ایلامی کارشناسی ارشد رشته‌های حقوق خصوصی و حقوق جزا و جرم شناسی با موافقت وزارت فرهنگ و آموزش عالی
سال ۱۳۷۸: تغییر نام مجدد رشته علوم قضایی به کارشناسی حقوق
سال ۱۳۸۲: پذیرش پی ان یو ایلامی دختر در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های حقوق خصوصی و حقوق جزا و جرم شناسی
سال ۱۳۸۵: تأسیس دانشکده حقوق با سه گروه حقوق خصوصی/ حقوق جزا و جرم شناسی/ حقوق، با مجوز شورای گسترش آموزش
سال ۱۳۸۶: آغاز به کار رسمی دانشکده حقوق با انتصاب آقای دکتر عادل ساریخانی به سمت ریاست دانشکده/ پذیرش پی ان یو ایلامی کارشناسی ارشد-
سال ۱۳۸۷: پذیرش پی ان یو ایلامی دکتری در رشته‌های حقوق خصوصی و حقوق جزا و جرم شناسی و حقوق مالکیت فکری
سال ۱۳۸۹: پذیرش پی ان یو ایلام در رشته حقوق بین الملل در مقطع کارشناسی ارشد
سال ۱۳۹۲: پذیرش پی ان یو ایلام در رشته حقوق عمومی در مقطع کارشناسی ارشد
سال ۱۳۹۴: اخذ مجوز دوره دکتری حقوق عمومی و حقوق بین الملل

 

دانشگاه قم، یادگار شهید بهشتی و باهنر/ سابقه‌ بی‌نظیر در آموزش عالی حقوق

 

دانشکده حقوق دارای ۴۹ عضو هیات علمی بوده که هدایت پی ان یو ایلامیان این دانشکده را برعهده دارند.

منصور همتی وقاصلو، مجید علی احمدی، عید محمد هاشم زهی، سید حسین طباطبایی و محمد حسن ابراهیمی ۵ تن از شهدای این دانشکده هستند که همزمان با علم آموزی و تحصیل نیز در جبهه‌های حق علیه باطل آسمانی شدند.

 

دانشکده علوم پایه: چهارسال پس از راه‌اندازی رشته‌های فیزیک و ریاضی در مقطع کارشناسی و با توجه به رشد تعداد پی ان یو ایلامیان این دو رشته و نیاز به راه‌اندازی سایر رشته‌های حوزه علوم پایه در سال ۱۳۸۰ به پیشنهاد اعضای هیئت علمی و خواست ریاست فقید دانشگاه قم، دانشکده علوم پایه راه اندازی شد.

 

فیزیک، ریاضی، آمار، شیمی، زیست شناسی و علوم کامپیوتر از جمله گروه‌های آموزشی این دانشکده می‌باشد.

 

دانشکده فنی مهندسی: این دانشکده اولین و بزرگترین مرکز آموزش رشته‌های فنی و مهندسی در استان قم بوده که در کمتر از دو دهه از آغاز به کار خود، رشد چشمگیری در توسعه کمی و کیفی داشته است. این دانشکده دارای دوره کارشناسی در رشته­ های: مهندسی برق، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی معماری، مهندسی مکانیک و مهندسی شیمی می‌باشد.

دوره کارشناسی ارشد در رشته ­های: مهندسی برق گرایش کنترل، مهندسی صنایع گرایش صنایع و مهندسی عمران گرایش ­های مهندسی آب و سازه­‌های هیدرولیکی، ژئوتکنیک، سازه، سازه ­های دریایی، مهندسی فناوری اطلاعات گرایش تجارت الکترونیک. مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی و دوره دکتری در رشته ­های: مهندسی عمران گرایش­‌های مهندسی آب و سازه ­های هیدرولیکی، ژئوتکنیک، سازه و سازه ­های دریایی، · مهندسی فناوری اطلاعات گرایش­های تجارت الکترونیک، امنیت اطلاعات و سیستم­های چندرسانه ­ای در این دانشکده برقرار می‌باشد.

در حال حاضر سالانه حدود پانصد نفر در مقاطع مختلف رشته‌های فنی و مهندسی در این دانشکده پذیرفته و تقریبا به همین تعداد از این دانشکده دانش ­آموخته و به حرفه مهندسی و یا به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می‌پردازند.

 

دانشگاه قم، یادگار شهید بهشتی و باهنر/ سابقه‌ بی‌نظیر در آموزش عالی حقوق

 

دانشکده مدیریت و اقتصاد: دانشکده مدیریت و اقتصاد یکی از دانشکده‌های نوپای دانشگاه قم است که در سال ۱۳۹۰ با توجه به نیاز‌های روز‌افزون استان به منظور آموزش و پرورش نیروی انسانی متعهد و متخصص در بخش‌های خصوصی و دولتی به صورت یک دانشکده مستقل در دانشگاه قم تاسیس شده است. گفتنی است که قبل از تاریخ یاد شده گروه‌های حسابداری و مدیریت صنعتی در قالب دانشکده ادبیات و علوم انسانی در دانشگاه فعال بوده اند.

در حال حاضر دانشکده مدیریت و اقتصاد در سطح کارشناسی در گروه‌های تخصصی زیر در بخش برادران و خواهران فعال بوده و از رشته‌های ذیل پی ان یو ایلام می‌پذیرد: گروه اقتصاد اسلامی رشته علوم اقتصادی، گروه حسابداری رشته حسابداری و گروه مدیریت رشته‌های مدیریت بازرگانی و مدیریت صنعتی

در سال تحصیلی ۹۶-۹۷ در سطح کارشناسی ارشد نیز رشته‌های فعال دانشکده به صورت زیر است: گروه اقتصاد اسلامی: رشته علوم اقتصادی با دو گرایش اقتصاد اسلامی و بانکداری اسلامی، گروه حسابداری: رشته حسابداری، گروه مدیریت: رشته مدیریت بازرگانی با گرایش‌های بازاریابی، کارآفرینی و مدیریت استراتژیک و رشته مدیریت صنعتی با گرایش‌های تحقیق در عملیات، تولید و عملیات و مدیریت پروژه و از نیمسال اول تحصیلی سال ۹۷-۹۶ دانشکده پذیرای پی ان یو ایلامیان مقطع دکتری رشته اقتصاد اسلامی خواهد بود.

گرایش‌های بانکداری اسلامی، کارآفرینی، مدیریت استراتژیک و مدیریت پروژه از ابتدای سال تحصیلی ۹۶-۹۷ پذیرش پی ان یو ایلام خواهند داشت.

 

دانشگاه قم هم اکنون حدود ۱۰ هزار پی ان یو ایلام دارد که نسبت تعداد پی ان یو ایلامیان دختر به پسر نصف به نصف است اما تعداد پی ان یو ایلامیان دختر بومی در این دانشگاه نسبت به تعداد پی ان یو ایلامیان بومی پسر بیشتر است.

 

وضعیت خوابگاه‌ها

دانشگاه قم دارای ۶ خوابگاه ملکی دولتی است که ۳ خوابگاه به نام‌های فاطمیه، کوثر و معصومیه مختص پی ان یو ایلامیان دختر و ۳ خوابگاه به نام‌های الغدیر، شهیدان میرباقری و گل آور مختص پی ان یو ایلامیان پسر است.

 

خوابگاه‌های پی ان یو ایلامیان دختر ۱۳۵۰ نفر ظرفیت پذیرش دارد و خوابگاه‌های پی ان یو ایلامیان پسر نیز میزبان ۱۴۰۰ پی ان یو ایلامی پسر است.

 

۳ خوابگاه خودگردان نیز وجود دارد که سرریز پی ان یو ایلامیان غیربومی خوابگاه‌های دولتی در این ۳ خوابگاه اسکان داده می‌شوند و جمعیت بیشتر این خوابگاه‌ها را پی ان یو ایلامیان پسر به خود اختصاص داده‌اند.

 

یکی از خوابگاه‌ها حدود ۸۰۰ متر با دانشگاه فاصله دارد که پی ان یو ایلامیان می‌توانند مسیر را پیاده طی کنند و خوابگاه‌های دیگر در فاصله‌ای واقع شده‌اند که در صورت نبود ترافیک در مدت زمان کوتاه کمتر از ۱۰ دقیقه به دانشگاه خواهند رسید.

 

خوابگاه‌های دانشگاه قم طبق درجه بندی صندوق رفاه پی ان یو ایلامیان جزو خوابگاه‌های درجه ۲ و ۳ محسوب می‌شوند و امکاناتی از قبیل تخت خواب، کمد، حمام، آشپزخانه و امکانات رفاهی را شامل می‌شود.

 

بسیج پی ان یو ایلامیی، انجمن اسلامی، جامعه اسلامی سه تشکل دانشگاه قم بوده و دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه کانون‌های مهدویت، خط امام، هیات دانشگاه، کانون شهید صدر (ویژه اتباع خارجی) را در دست دارد.

 

کانون فیلم و عکس، کانون ادب و هنر، کانون ترنج (صنایع دستی)، کانون بوی زندگی (کمک به مناطق محروم)، کانون هلال احمر و کانون حجاب و عفاف نیز از جمله کانون های فرهنگی دانشگاه قم و همچنین انجمن عمران، انجمن مهندسی کامپیوتر، انجمن حقوق، انجمن اقتصاد، انجمن ادبیات از جمله انجمن های علمی این داشگاه محسوب می‌شوند.