تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

پویش دانشگاهی “حمایت از کالای ایرانی” از آغاز تا امروز/ انتخاب اول ما کالای تولید داخل است

 

گروه دانشگاه خبرگزاری پی ان یو ایلام-احمد تلوری؛ دانشگاه خبرگزاری پی ان یو ایلام، هر بار که واژه «پویش مردمی» یا «کمپین» را می‌شنویم، متوجه می‌شویم که گروهی از افراد جامعه درباره مسأله‌ای عمومی حساس شده‌اند و به شکل یک پویش، حرکتی را برای رسیدن به یک هدف یا رفع یک مشکل آغاز کرده‌اند.

تشکیل پویش، یکی از راهکار‌های رویارویی با مشکلات اجتماعی-فرهنگی و تلاش برای حل آنهاست.

تاکنون شاهد راه‌اندازی پویش‌هایی در سطح کشور بوده‌ایم، پویش‌هایی که اهداف‌های مختلفی را دنبال کرده‌اند، اما این بار به سراغ پویشی رفتیم که توسط جمعی از فعالان دانشگاهی و رسانه‌ای و برخی از تشکل‌های پی ان یو ایلامیی راه‌اندازی شده و هدفش پیگیری مطالبه رهبر معظم انقلاب است.

شکل‌گیری این پویش از آنجایی آغاز شد که رهبر معظم انقلاب امسال را با عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی» نانمگذاری کردند و طولی نکشید که پویشی با همین نام اعلام موجودیت کرد.

انتشار میثاق‌نامه پویش «حمایت از کالای ایرانی»
پویش دانشگاهی، رسانه‌ای «حمایت از کالای ایرانی» طی بیانیه‌ای ضمن انتشار میثاق نامه خود، شیوه نامه فعالیت خود به همراه ۹۱ مزیت استفاده از کالای ایرانی را اعلام کرد و از مردم و مسئولان خواست تا با «حمایت از کالای ایرانی» و تلاش برای تحقق مطالبه رهبر معظم انقلاب در این رابطه، باعث ایجاد اشتغال، رونق اقتصادی و پیشرفت برای کشور شوند.

در میثاق‌نامه پویش «حمایت از کالای ایرانی» آمده است که ما اعضای پویش «حمایت از کالای ایرانی» پیمان می‌بندیم:

«برای تحقق مطالبه رهبر معظم انقلاب در خصوص حمایت از کالای ایرانی از هیچ تلاشی دریغ نکنیم.

در هر زمان و مکانی به اندازه توانایی خود، اطرافیان و مردم را از مزایا و فوایدی که استفاده از کالای ایرانی دارد، آگاه کنیم.

از این پس انتخاب اول ما کالای تولید داخل باشد
از خرید کالای بدون ضمانت و قاچاق خودداری کرده و در صورتی به سراغ کالا‌های وارداتی برویم که هیچ مشابه داخلی نداشته باشند.

در انتخاب کالا‌های وارداتی هم منافع ملی را در نظر بگیریم و از تبلیغ کالای خارجی پرهیز کرده و از فروشندگان بخواهیم کالا‌های ایرانی را به ما معرفی کنند.

هر جا دیدیم که فروشنده یا افرادی کالای خارجی را تبلیغ می‌کند او را از آسیب‌هایی که به کشور و هموطنانش می‌زند، آگاه کنیم.»

همچنین این پویش ضمن انتشار این میثاق‌نامه شیوه نامه فعالیت خود به همراه ۹۱ مزیت استفاده از کالای ایرانی را هم اعلام کرد و از مردم و مسئولان خواست تا با «حمایت از کالای ایرانی» و تلاش برای تحقق مطالبه رهبر معظم انقلاب در این رابطه، باعث ایجاد اشتغال، رونق اقتصادی و پیشرفت برای کشور شوند.

پیوستن برخی از مسئولان، نمایندگان مجلس، اساتید دانشگاه و چهره‌های مطرح به پویش
بعد از انتشار میثاق‌نامه و در همان روز‌های ابتدایی شکل‌گیری این پویش که هدف اصلی خود را تلاش برای تحقق مطالبه رهبر انقلاب اعلام کرده بود تعدادی از مسئولان، نمایندگان مجلس و چهره‌های معروف دانشگاهی به این پویش پیوستند.

 

پویش دانشگاهی
معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی، منصور غلامی وزیر علوم، سیدمحمد حسینی دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی، عفت شریعتی کوهبنانی مشاور دبیرکل و مدیرکل امور بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام رستمی معاون سیاسی فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام کلانتری معاون فرهنگی دانشگاه آزاد، مهدی مقدسی و حشمت الله فلاحت پیشه از نمایندگان مجلس، ذولفقار یزدان‌مهر مشاور وزیر و رئیس صندوق رفاه پی ان یو ایلامیان، هادی قاسمی مدیرعامل خبرگزاری پی ان یو ایلام، خواهران منصوریان قهرمانان وشوی ایران و جهان و پویه مهدوی نادر اولین بانوی جهانگرد کشور از چهره‌های مطرحی بودند که به این کمپین پیوسته‌اند.

همچنین این پویش تا کنون توانسته بسیاری از تشکل‌های پی ان یو ایلامیی و پی ان یو ایلامیان را با خود همراه کند، از طرفی هم جمعی از پی ان یو ایلامیان ایرانی خارج کشور با پیوستن به این پویش آمادگی خود را برای تحقق مطالبه رهبر معظم انقلاب اعلام کردند.

 

پویش دانشگاهی
ساخت پوستر شخصی «حمایت از کالای ایرانی» برای اعضای پویش
این روز‌ها شاید در صفحات و کانال‌های شخصی برخی از افراد و مسئولان پوستر‌های «حمایت از کالای ایرانی» با تصاویر خود آن‌ها را دیده باشید، پوستر‌هایی که در ابتدای آن قسمتی از بیانات رهبر معظم انقلاب آمده و کاربران با انتشار آن‌ها در صفحات خود دوستانشان را به حمایت از کالای ایرانی دعوت می‌کنند. این پوستر‌ها به همراه برخی از طرح‌های کرافیکی درباره حمایت از کالای ایرانی نیز یکی از اقداماتی است که توسط این پویش صورت می‌گیرد.

در آینده برنامه‌های متوعی در سطح دانشگاه‌ها خواهیم داشت
کامران شیرازی دبیر پویش حمایت از کالای ایرانی درباره ایجاد این پویش می‌گوید: هدف ما این است که بتوانیم فرهنگ استفاده از کالای ایرانی را در میان مردم نهادینه کنیم تا از این راه برای تحقق مطالبه رهبر انقلاب تلاش کرده باشیم.

وی درباره ساخت پوستر‌های حمایت از کالای ایرانی برای اعضای خود هم گفت: این اقدام بسیار مورد توجه اعضا و مردم قرار گرفت. این پوستر‌ها با هدف این کار ساخته می‌شود که کسانی که عضو پویش می‌شوند از دوستان خود بخواهند نسبت به کالای داخلی تعصب داشته باشند.

وی افزود: در همین راستا در اولین اقدامی عملی این پویش، جمعی از پی ان یو ایلامیان با حضور بازار‌ها و مراکز فروش پر تجمع اقداماتی را برای آگاه سازی مردم در مورد مزیت‌های استفاده از کالای ایرانی اقداماتی را انجام داد.

 

پویش دانشگاهی

شیرازی تصریح کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی، ساخت کلیپ‌های آموزشی و انجام اقداماتی برای نهادینه کردن فرهنگ استفاده از کالای ایرانی اقدامات دیگری است که این پویش در نظر دارد انجام دهد.

این فعال رسانه‌ای تصریح کرد: در آینده برنامه‌های متنوعی را در دانشگاه‌ها در همین راستا خواهیم داشت. از طرفی با کمک اساتید دانشگاه نشست‌هایی را برای اینکه مردم بدانند حمایت از کالای ایرانی چه مزیت‌هایی خواهد داشت را برگزار خواهیم کرد.

شیرازی اضافه کرد: در شورای مرکزی و سیاست گذاری این پویش تعدادی از اساتید مطرح دانشگاه، اعضای اتحادیه‌ها و تشکل‌های های پی ان یو ایلامیی، تشکل‌های بسیج پی ان یو ایلامیی حضور دارند و کمک می‌کنند تا بتوانیم بهتر به هدف برسیم ضمن اینکه از راهنمایی و مشورت با مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌های مختلف هم استفاده می‌کنیم تا انشاءالله بتوانیم در این مسیر موثر باشیم.

وی افزود: علاقمندان برای پیوستن به این پویش می‌توانند از طریق شناسه h_kala_irani@ در تلگرام و یا پیام رسان سروش اقدام کنند.