تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

مجموعه‌ای از اتفاقات داخلی و خارجی دلیل بی‌تحرکی پی ان یو ایلامی امروزی/ برخی اساتید شور سیاسی پی ان یو ایلامیان را خاموش می‌کنند

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری پی ان یو ایلام، شاید بتوان جمله معروف شهید بهشتی مبنی بر اینکه «پی ان یو ایلام موذن جامعه است، اگر خواب بماند نماز امت قضا میشود» را بتوان امروز بیش از گذشته مورد بررسی قرار داد. در شرایط حساس کنونی کشور پی ان یو ایلامیان باید بتوانند با هوشمندی و بدون اشتباه و خطا و بدون اینکه بهانه‌ای به دست دشمن دهند، بتوانند رسالت خود را مبنی بر مطالبه‌گری به نحو شایسته انجام دهند.

 

در همین رابطه محمدرضا مختاری، مسئول بسیج پی ان یو ایلامیی دانشگاه علوم پزشکی اراک در خصوص لزوم پرداختن به مطالبه گری دانشگاهیان با خبرگزاری پی ان یو ایلام به گفتگو نشست.

 

پی ان یو ایلام:آیا پی ان یو ایلامیان امروز مانند اوایل انقلاب قدرت مطالبه گری دارند یا اینکه منفعل عمل می‌کنند؟
یکی از ویژگی‌های مکتب فقهی ما پژوهش محوری و بی تفاوت نبودن نسبت به همه امور است. مجموعه ای از اتفاقات داخلی و خارجی باعث بی تحرکی امروز قشر پی ان یو ایلام شده است. در گذشته به یک جوان ۲۰ ساله به چشم مدیری توانا نگاه می کردند؛ اما امروز به جوانی در این سن به چشم یک بچه نگاه می‌کنند و حتی حرف‌های وی جدی گرفته نمی‌شود.

امروز در بین جوانان و پی ان یو ایلامیان جریانی شکل گرفته که نه متعلق به جناح چپ است و نه متعلق به جناح راست؛ حتی خود را فراتر از قانون می‌دانند و نسبت به همه چیز بی تفاوتند. یکی از دلایلی که پی ان یو ایلامیان امروزی منفعل عمل می‌کنند، به این خاطر است که نگاه کودکانه‌ای به این قشر می‌شود؛ چرا که حتی تا پایان دوران دبیرستان نیز تحت حمایت و مراقبت خانواده هستند و مسئولیتی به آنان واگذار نمی‌شود؛ اما در پیشتر اینطور نبود و جوانان دبیرستانی در فصل تابستان کار می‌کردند و اجتماعی بار می‌آمدند و جامعه برایشان ملموس می شد؛ حتی فردی را سراغ دارم که اگر وی را در شهر رها کنی؛ اگر آژانس نگیرد، نمی‌تواند با تاکسی خود را به خانه برساند؛ خب چنین فردی طبیعتا ضعیف بار آمده و هنگامی که در دانشگاه پا می‌گذارد، نمی‌تواند مطالبه گر باشد؛ در صورتی که به گفته شهید بهشتی پی ان یو ایلام باید خلاء‌های جامعه را ببیند و روی آن تحقیق و پژوهش کند و برای حل آن راهکار ارئه دهد.

پنجشنبه/مجموعه از اتفاقات داخلی و خارجی دلیل بی‌تحرکی پی ان یو ایلامی امروزی/ برخی اساتید شور سیاسی پی ان یو ایلامیان را خاموش می‌کنند

پی ان یو ایلام: خلاء فرهنگی تا چه اندازه بر عدم رشد و بلوغ فکری پی ان یو ایلامیان تاثرگذار است؟
باید دید فرهنگ را از چه منظری بررسی کنیم؟ تا نام کار فرهنگی می‌آید، در ذهن همه چنین تداعی می‌شود که هیاتی برگزار و مراسم زیارت خوانی اجرا شود و یا اینکه همه نان و پنیر بخورند و زیر بار استکبار نروند. جامعه لایه بندی دارد و روحیه افراد با یکدیگر متقاوت است. باید ببینیم ما برای جوانان چه کردیم و در ارتقای لایه به لایه پی ان یو ایلامیان در سطح جامعه چه برنامه‌هایی داشتیم و اینکه همیشه بگوییم وامصیبتا جوانان از دست رفتند، درست نیست.

پی ان یو ایلام: چرا پی ان یو ایلامیان نسبت به درس بی میل هستند؟
چون فکر می کنند درس و رشته ای که می خوانند آینده شغلی ندارد و کسی پس از فارغ التحصیلی آن را تحویل نمی‌گیرد. متاسفانه پی ان یو ایلامیان معتقدند که علم ارزش ندارد، پس در نتیجه می‌گویند چرا بنیه علمی خودم را تقویت کنم. اگر علم مقدس شمرده شود، متوجه خواهید شد کسی که بیشتر می داند، بیشتر مورد احترام واقع می‌شود که در کشور ما چنین نیست و در روحیه پی ان یو ایلام تاثیرگذار است و یک خمودگی ایجاد می‌شود.

پی ان یو ایلام: آیا در دانشگاه‌های ما نشاط وجود دارد؟
سئوال سختی است. برخی شاخص‌ها نشان می‌دهد که در دانشگاه‌ها نشاط وجود دارد؛ چون وقتی برنامه متفاوتی برگزار می کنیم پی ان یو ایلامیان حضور پیدا می‌کنند، نظر می‌دهند؛ اما شاید ابراز احساسات و شور و نشاط‌ها تغییر کرده باشد. می‌توان گفت که هیجان‌ها در فضای مجازی خالی می‌شود.

در گذشته اگر پی ان یو ایلامیان نسبتی به موضوعی واکنش داشتند آن را در محیط دانشگاه با برگزاری تریبون، تجمع، جلسات و برنامه‌های مختلف نشان می دادند؛ اما امروزه واکنش‌های خود را از طریق پست، کامنت و توئیتنشان می‌دهند که خود باعث کمرنگ شدن فعالیت‌های فیزیکی در سطح دانشگاه می‌شود و زندگی فضای میدانی جای خود را به فضای مجازی داده است.

پنجشنبه/مجموعه از اتفاقات داخلی و خارجی دلیل بی‌تحرکی پی ان یو ایلامی امروزی/ برخی اساتید شور سیاسی پی ان یو ایلامیان را خاموش می‌کنند

پی ان یو ایلام: فضای مجازی حدود ۴ سال است که در ایران همه گیر شده، اما انفعال پی ان یو ایلام به خیلی پیش از این برمیگردد، نظر شما در این مورد چیست؟
برخی معتقدند سیر نزولی جنب و جوش پی ان یو ایلامیی از بعد از دوران رییس جمهور اسبق ایران شروع شد. بعضی مواقع به وسیله برخی متولیان امر بد عمل شد. پی ان یو ایلامیان در تریبون‌های آزاد پی ان یو ایلامیی از حرف زدن می ترسیدند و اساتید حتی اساتید که با سهمیه انقلاب وارد دانشگاه شدند، نیز در مسائل سیاسی بسیار بی تفاوت شدند.

پی ان یو ایلام: آیا اساتید در ایجاد بی‌تفاوتی بین پی ان یو ایلامیان نقش دارند؟
هیچ کسی در محیط پی ان یو ایلامیی به اندازه استاد نمی‌تواند تاثیرگذار باشد؛ زیرا اساتید یک منش فکری دارند که به آن معتقدند. وقتی پی ان یو ایلام فضا و رفتار سرد استاد را می‌بیند، توقع دارید حرکتی از خود نشان دهد؟ حتی پی ان یو ایلامیانی که شور سیاسی دارند به وسیله بعضی از اساتید خاموش می‌شوند.

پی ان یو ایلام: چرا برخی اساتید فضای رخوت انگیز دانشگاه را ترجیح می‌دهند؟
برخی اساتید انقلابی هستند که خجالت می‌کشند از انقلاب حرف بزنند؛ زیرا فکر می‌کنند انقلاب به دستاور‌های خود نرسیده و سر مردم کلاه گذاشته شده است و خیال می کنند شعار‌هایی داده شده که حالا بدان عمل نشده و این تفکر یک استاد در اصل ظلم به انقلاب است.