تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

عوامل تهدیدکنندۀ سلامت قلب (۳)

سلامت قلب مسئله‌ای مهم و حیاتی‌ست، اما دستیابی به آن خیلی هم ساده نیست و نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارد. برای اینکه بتوانید به این مهم دست پیدا کنید، باید در ابتدا عوامل تهدیدکنندۀ سلامت قلب را بشناسید تا با دوری از آن‌ها بتوانید قلبی سالم داشته باشید. در بخش‌های قبلی این مقاله فاکتورهای زیادی عنوان شد که هرکدام می‌توانند برای سلامت قلب یک تهدید به حساب بیایند. امروز با آخرین بخش از مقالۀ عوامل تهدیدکنندۀ سلامت قلب، همراه شما هستیم. در ادامه با پی ان یو ایلام همراه باشید.

بی‌دقتی در مصرف داروها

عوامل تهدیدکنندۀ سلامت قلب،

یکی از مهم‌ترین عوامل تهدیدکنندۀ سلامت قلب، بی‌دقتی در مصرف داروهاست. بیائید باهم صادق باشیم. مصرف دارو به‌صورت مداوم دشوار است. بیشتر ما بعد از اینکه علائم بیماری‌مان از بین می‌رود، مصرف دارو را رها می‌کنیم، درحالی‌که انجام این کار می‌تواند برای ما تهدید جانی به همراه داشته باشد. دکتر استفلد، متخصص قلب و عروق در شهر نیویورک می‌گوید «بیماری فشارخون بالا به‌عنوان قاتل خاموش شناخته می‌شود؛ زیرا شما آن را احساس نمی‌کنید. بنابراین اینکه شما احساس خوبی دارید و علائم بیماری را حس نمی‌کنید، اصلاً توجیه مناسبی برای عدم مصرف داروهایتان نیست. بیش از ۳۰ نوع داروی مختلف برای کنترل بیماری فشارخون وجود دارد، بنابراین اگر دارویی برای شما خوب کار نمی‌کند، مصرف آنرا متوقف نکنید! با پزشکتان مشورت کنید تا نوع دیگری را برای شما تجویز کند».

دوری از میوه‌ها و سبزیجات

دکتر استفلد اشاره می‌کند که اکثر رژیم‌های غذایی سالم بر میوه‌ها و سبزیجات تکیه دارند. یک رژیم غذایی سالم شامل انواع میوه‌ها و سبزیجات، آجیل، غلات کامل، لبنیات کم‌چرب و پروتئین است. درحقیقت تمام دستورالعمل‌های اصولی توصیه می‌کنند که نیمی از حجم هر وعدۀ غذایی باید شامل میوه‌ها و سبزیجات باشد. تحقیقات اخیر نشان داده است، کسانی که بیش از پنج وعدۀ میوه و سبزی در طی روز مصرف می‌کنند، به میزان ۲۰درصد کمتر از باقی افراد در معرض بیماری‌های قلبی-عروقی و سکتۀ مغذی قرار دارند.

نادیده‌گرفتن نشانه‌ها

عوامل تهدیدکنندۀ سلامت قلب،

طبیعتاً هر بیماری‌ای نشانه‌ها و علائم خاص خودش را دارد، همان‌طور که قبلاً هم علائم حملۀ قلبی در بانوان را مطرح کردیم، بازهم مثل همیشه توصیه می‌کنیم که به بدن خود گوش فرا دهید. اگر قبلاً از پله بالا و پایین می‌رفتید و هیچ مشکلی نداشتید، اما اکنون دچار تنگی نفس می‌شوید، باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید، زیرا احتمال بیماری قلبی وجود دارد.

مصرف نمک

عوامل تهدیدکنندۀ سلامت قلب،

یکی دیگر از علائم تهدیدکنندۀ سلامت قلب، نمک است که با عنوان سم سفید شناخته می‌شود. هرچه بیشتر نمک مصرف کنید، فشار خون شما بالاتر رفته و احتمال حملۀ قلبی و سکتۀ قلبی بیشتر می‌شود. به‌طورمیانگین، از هر سه نفر در آمریکا، یک نفر بر اثر فشارخون خون بالا به بیماری‌های قلبی-عروقی مبتلا می‌شود. اکثر ما باید میزان مصرف سدیم را کمتر از ۲۳۰۰ میلی‌گرم در روز نگه‌ داریم. اگر فشار خون بالا دارید یا سنتان بیش از ۵۰ سال است، این میزان را به ۱۵۰۰ میلی‌گرم در روز کاهش دهید.

مصرف غذاهای فاقد ارزش

عوامل تهدیدکنندۀ سلامت قلب،

یکی دیگر از عوامل تهدیدکنندۀ سلامت قلب، مصرف غذاهای پرکالری و کم‌ارزش است. غذاهایی که سرشار از قند و چربی هستند و هیچ مادۀ مفیدی به بدن شما نمی‌رسانند. سعی کنید چربی مورد نیاز بدنتان را در موادی مانند  سبزیجات، میوه‌ها، دانه‌های کرهای، غذاهای دریایی، تخم‌مرغ، لوبیا، نخود و آجیل جست‌و‌جو کنید.

همراهان عزیز پی ان یو ایلام، عوامل تهدیدکنندۀ سلامت قلب همین‌جا به پایان می‌رسد. طی این چند مقاله سعی کردیم، تمام عوامل را به طور کامل بیان کنیم تا چیزی از قلم نیفتند. امیدواریم که با رعایت این موارد و توصیۀ آن‌ها با اطرافیان، قلبی سالم به خود و عزیزانتان هدیه کنید. قسمت‌های قبلی این مقاله را می‌توانید در بخش‌های زیر مطالعه کنید.

عوامل تهدیدکنندۀ سلامت قلب (۱)
عوامل تهدیدکنندۀ سلامت قلب (۲)

منبع: Health

نوشته عوامل تهدیدکنندۀ سلامت قلب (۳) اولین بار در پی ان یو ایلام آنلاین پی ان یو ایلام. پدیدار شد.