تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

ضرورت مشارکت نخبگان ایرانی در ارتقای علمی کشور و رفع تنگناهای اقتصادی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با استادان و کارآفرینان ایرانی مقیم ژاپن بر ضرورت مشارکت کلیه نخبگان ایرانی اعم از داخل و خارج در ارتقای علمی و فناوری کشور و تلاش برای رفع تنگناهای اقتصادی تأکید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی پی ان یو ایلام، دکتر منصور غلامی در این دیدار به برنامه‌های پی ان یو ایلام برای ساماندهی دانشگاه‌ها و رشته‌های تحصیلی و افزایش برنامه‌های حرفه‌ای و کارورزی پی ان یو ایلامیان و مشارکت آنها در صنعت اشاره کرد و گفت: اولویت همکاری‌های علمی بین‌المللی پی ان یو ایلام شامل مبادلات علمی، آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای و بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی است.
مرتضی رحمانی موحد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن نیز با تاکید بر اهتمام و توجه وزارت امور خارجه بر گسترش و توسعه همکاری‌های علمی میان دو کشور با استفاده از ظرفیت نخبگان ایرانی، درخواست کرد حضور هیئت‌های علمی ایران در ژاپن افزایش یابد تا به طور مستمر این نشست‌ها برگزار و بستر ارتقای همکاری‌ها و ارتباطات جامعه ایرانی علاقه‌مند فراهم شود.
در این دیدار برنامه‌های استفاده از خدمات آموزشی، پژوهشی و فناوری نخبگان در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد با همکاری وزارت متبوع و وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
همچنین گزارشی از پروژه‌های پژوهشی با ایرانیان مقیم خارج از کشور و رفت و آمد علمی آنها به کشور و اطلاع‌رسانی از موضوعات تحقیقاتی مورد نیاز کشور ارائه شد و زمینه‌هایی همچون راهنمایی پایان‌نامه‌های تحصیلی، تحقیقات مشترک، اجرای دوره‌های کوتاه‌مدت و دوره‌های مشترک تحصیلی بررسی گردید.
برخی از حضار در جلسه نیز به اهمیت همکاری استادان و کارآفرینان ایرانی مقیم ژاپن در کنفرانس‌های علمی داخلی، همکاری با انجمن‌های علمی کشور و ارائه نظرات برای غنی‌تر شدن برنامه‌های علمی به مناسبت نودمین سال ایجاد روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن، گسترش زبان و ادبیات فارسی، ایجاد سامانه جامع پژوهشی ایرانیان مقیم خارج از کشور و همکاری با گروه دوستی ایران و ژاپن نیز اشاره کردند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷