تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

سامانه موشکی باور۳۷۳ “Vertical launch” است

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری پی ان یو ایلام، باور ۳۷۳ یک سامانه پدافند هوایی برد بلند تماماً ایرانی است که توسط متخصصان صنایع دفاعی کشورمان طراحی و تولید شده است. مرداد ماه سال ۹۵ درجریان بازدید رئیس جمهور از نمایشگاه دستاورد‌های دفاعی از سامانه باور ۳۷۳ و اجزای مختلف آن رونمایی شد. اما از آن زمان تا کنون اطلاع دقیقی از نحوه عملکرد این سامانه پدافندی منتشر نشده است.

تصاویری که سال ۹۵ از سامانه باور ۳۷۳ منتشر شد، نشان می‌داد لانچر‌های پرتاب موشک این سامانه از نوع عمودپرتاب یا ورتیکال لانچ (Vertical launch) هستند، اما هیچ مسئولی تاکنون این موضوع را به‌صورت رسمی تأیید نکرده بود.

سامانه موشکی باور۳۷۳

رادار آرایه فازی معراج ۴ متعلق به سامانه موشکی باور ۳۷۳

اخیراً شبهاتی پیرامون ورتیکال لانچ بودن باور ۳۷۳ در فضای مجازی مطرح شده و گفته می‌شد لانچر‌های این سامانه عمودپرتاب نبوده و از نوع زاویه‌پرتاب هستند.

در همین رابطه، امیر علیرضا الهامی جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) در گفتگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم ضمن تأیید ورتیکال لانچ بودن سامانه موشکی باور ۳۷۳ گفت: لانچر موشک‌های این سامانه از نوع زاویه‌پرتاب نبوده و عمودپرتاب یا ورتیکال لانچ هستند.

وی درباره زمان عملیاتی شدن سامانه پدافندی باور ۳۷۳ اظهار داشت: زمانی که قرار است یک سامانه پدافندهوایی در حد باور ۳۷۳ که سامانه‌ای بسیار پیچیده بوده و از اجزای مختلفی تشکیل شده ساخته شود، به تست‌ها و آزمایشات مختلفی نیاز دارد که هرچه به مراحل پایانی این آزمایش‌ها نزدیک می‌شویم، این تست‌ها پیچیده‌تر می‌شوند.

سامانه موشکی باور۳۷۳

لانچر‌های سامانه موشکی باور ۳۷۳

امیر الهامی ادامه داد: ما در حال طی مراحل پایانی تست‌های سامانه باور ۳۷۳ هستیم و تلاش می‌کنیم این سامانه تا پایان سال عملیاتی شود.

به گزارش تسنیم، ورتیکال لانچ یا پرتابگر عمودی موشک‌ها یکی از انواع لانچر‌های پرتاب موشک است که در سامانه‌های مختلف موشکی به‌ویژه سامانه‌های پدافندی از آن استفاده می‌شود.

در سامانه‌های ورتیکال لانچ، موشک به دو صورت “cold launch” (پرتاب سرد) و “hot launch” (پرتاب گرم) پرتاب می‌شود. در سامانه‌های هات لانچ مانند باور ۳۷۳، موتور موشک داخل پرتابگر، روشن می‌شود، اما در سیستم‌های پرتاب سرد مانند سامانه موشکی S-۳۰۰، ابتدا موشک به‌وسیله بوستر‌های کمکی، از لانچر به بیرون پرتاب شده و پس از فاصله گرفتن موشک از لانچر، موتور اصلی موشک روشن شده و موشک روانه هدف می‌شود.

سامانه موشکی باور۳۷۳

لحظه پرتاب موشک ۴۸N۶ از سامانه اس ۳۰۰ به بالا توسط بوستر‌ها

منبع: تسنیم