تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

زبان هنر موثرترین عامل رسیدن به صلح و حمایت از مردم فلسطین است

دکتر حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران در آیین گرامیداشت «روز جهانی همبستگی با ملت فلسطین»، زبان هنر را موثرترین عامل رسیدن به صلح و حمایت از مردم فلسطین دانست.

به گزارش اداره کل روابط عمومی پی ان یو ایلام به نقل از کمیسیون ملی یونسکو- ایران، دکتر ایوبی در این آیین که به میزبانی فرهنگستان هنر برپا شد، اظهار داشت: پس از گذشت ۴۱ سال از تصویب قطعنامه‌ای در مجمع عمومی سازمان ملل مبنی بر نامگذاری ۲۹ نوامبر به عنوان «روز همبستگی با ملت فلسطین»، این نخستین بار است که کمیسیون ملی یونسکو- ایران با مشارکت فرهنگستان هنر، گرامیداشت این روز را برگزار می‌کند.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، خاطرنشان کرد: همواره در کشورهای مختلف برنامه‌های گوناگونی برای حمایت و همدلی از ملت مظلوم فلسطین برگزار می‌شود که جمهوری اسلامی ایران با برپایی هر چه با شکوه تر روز قدس در این میان سرآمد و الگوی دیگر کشورهاست. اما باید توجه داشت که این اولین باری است که به مناسبت ۲۹ نوامبر برابر با ۸ آذر، بزرگداشتی در اعلام همبستگی با مردم فلسطین در کشور برگزار می‌شود.
وی با اشاره به این موضوع که با ورود به قرن ۲۱ ام جهان با توحش، تجاوز و جنایات بی سابقه‌ای مواجه شده است، گفت: متأسفانه همه اینها محصول بی خردی و نیاندیشدن است که جهان امروز را از صلح، گفتگو و آرامش دور کرده و شاهد اتفاقات وحشتناکی در اقصی نقاط آن هستیم. ایوبی ادامه داد: مطالعه تاریخ جهان حکایت از جنگ‌هایی دارد که بشر همواره با آن درگیر بوده است و شاید همه اینها بشر را به فکر واداشت که ریشه جنگ در روح و روان انسان هاست و خلجان جنگ از خلجان فکر و دل آغاز می‌شود، و همین اندیشه پس از جنگ جهانی دوم علت تأسیس سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در سال ۱۹۴۷ شد.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، توسعه خرد و خردورزی و بهره گیری از هنر را شاهراه مقابله با جنگ و نیل به صلح دانست و بیان کرد: این موضوع که ریشه جنگ در بی خردی است در قرآن، احادیث و ادبیات ما نیز به طور مکرر بدان اشاره شده است. از این رو به قطعیت می‌توان گفت که زبان فرهنگ و هنر مؤثرترین عامل تحول در اندیشه و تفکر ضدجنگ است. برای همین ما امروز با مشارکت فرهنگستان هنر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، مجمع جهانی صلح اسلامی و جمعیت دفاع از ملت فلسطین در ایران، برآن شدیم تا با زبان هنر و ابزار شایسته آن، گرامیداشت روز همبستگی با ملت فلسطین و افتتاح نمایشگاه عکس فلسطین در آئینه خیال هنرمندان را برگزار کنیم.
وی زبان هنر را زبانی برنده و راهی میان بُر برای رسیدن به سرمنزل خردورزی و صلح و آرامش دانست و اظهار داشت: خوشبختانه ما در ایران آثار هنری بسیاری در حوزه مقاومت، به ویژه در حمایت از ملت مظلوم فلسطین خلق و تولید کردیم که از آن جمله می‌توان به فیلم‌ها و مستندهای فاخری در این زمینه و بالاخص به آثار سینماگران ایرانی در سینمای مقاومت اشاره کرد که امروز در این مراسم از برخی از این بزرگواران به نمایندگی از این جامعه فرهیخته و اندیشمند تقدیر می‌شود.
دکتر ایوبی هنر را ملهم از رنگ‌ها دانست و گفت: هنر رنگ است و رنگ با جنگ سازگار نیست؛ چراکه دستی که در رنگ است هرگز در جنگ نخواهد بود و هنرمند یعنی درگیر با رنگ‌ها و طیف‌های گوناگون و پذیرای همه اقوام و به دور از سیاهی مطلق جنگ. اما علی رغم اینها هنرمند ما زمانی که مرز و بوم خود را در خطر حمله و تجاوز ببیند، قلم و ابزار هنر را بر زمین می‌گذارد و به دفاع جانانه از میهن و مبارزه با تجاوز و جنایت و دفاع مقدس می‌پردازد.
وی با یادآوری سالروز شهادت شهید شهریاری از دانشمندان بنام هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، در این روز، این گونه حملات و ترورهای وحشیانه را نشأت گرفته از خوی پلید و دوری مطلق از خرد و اندیشه دانست و افزود: من و همکارانم در کمیسیون ملی یونسکو- ایران با تمام توان تلاش می‌کنیم تا هر ساله در گرامیداشت این روز، برنامه درخور و باشکوهی را در حمایت از مردم فلسطین برگزار کنیم. وی در پایان از تلاش بی وقفه بهمن نامور مطلق، معاون مطالعاتی و مدیر فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو- ایران در برپایی این گرامیداشت، قدردانی کرد.

در ادامه علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر نیز این روز را فرصت مغتنمی برای یادآوری مسئولیت تاریخی جامعه جهانی در برابر مساله فلسطین و قدس شریف دانست و بیان کرد: خوشبختانه در ایران اسلامی مردم فهمیم ما با تاسی از امام خمینی که فرمودند “فلسطین پاره تن اسلام است” و همچنین رهبر انقلاب، که فرمودند “مساله فلسطین، امروز مساله اول جهان اسلام است”، همواره همبستگی خود را با ملت مظلوم فلسطین اعلام داشته و در سخت‌ترین شرایط نسبت به مردم فلسطین و آرمان‌هایشان ادای دین کردند.
وی دفاع آگاهانه و مقتدرانه مردم ایران از مردم فلسطین و محکوم کردن اشغال این سرزمین مقدس را جز مؤلفه‌های همیشگی انقلاب اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: فرهنگستان هنر در حوزه نمایشگاهی، برنامه‌های متعددی در دفاع از هنر مقاومت و حمایت از ملت فلسطین، هم در زمینه عکس و هم در زمینه پوستر و کاریکاتور برگزار کرده است. اما در اوایل دهه ۸۰، فرهنگستان با نظر و کمک دفتر مقام معظم رهبری، مجموعه ارزشمندی از آثار نقاشان فلسطینی را خریداری کرد؛ این مجموعه دارای نمادهای شاخص فرهنگی و هنری فلسطین و نزدیک به ۱۰۰ اثر است که بیشتر آنها متعلق به هنرمندانی در خارج از فلسطین و در اردوگاه‌های سوریه، لبنان و اردن است که فریاد مظلومیت و دادخواهی مردم فلسطین از این آثار به گوش می‌رسد. سرپرست فرهنگستان هنر همچنین تاکید کرد که نخستین بار است که از این نمایشگاه در موزه فلسطین فرهنگستان هنر رونمایی می‌شود.
حجت الاسلام و المسلمین احمد مازنی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یونسکو به عنوان نهادی فرهنگی و آموزشی، متولی تعیین روزی برای همبستگی با ملت فلسطین است، اظهار داشت: در واقع این روز برای مبارزه با تجاوز و دفاع از مظلومیت در همه نقاط جهان است که باید پاس داشته شود و برای گرامیداشت آن برنامه‌های مختلفی را تدارک دید و برگزار کرد.
وی با اشاره به تشکیل کمیته دیپلماسی فرهنگی در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: امروز با جنگ نرم مواجه هستیم و به دیپلماسی نرم برای مقابله با آن و مقاومت در برابر آن نیازمندیم. وی افزود: برای نشان دادن چهره ایران به دنیا کم کاری کرده‌ایم و به جای بهره گیری از ظرفیت‌های ایران، به صورت موازی و متناقض فعالیت‌هایی را انجام داده‌ایم؛ در حالی که برای بهبود این چهره و نشان دادن واقعیت ایران و جمهوری اسلامی، نیازمند دیپلماسی فرهنگی منسجم، هماهنگ و هم افزا هستیم.
در این مراسم که جمعی از سفرا و مسئولان سازمان‌ها و نهادهای مختلف حضور داشتند، عباس خامه یار، قائم مقام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و صلاح زواوی، سفیر فلسطین نیز به ایراد سخنرانی پرداختند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷