تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

حواشی بسته شدن سامانه ثبت پایان‌نامه در دانشگاه آزاد/ مسئول کیست؟

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری پی ان یو ایلام، با توجه به افزایش سرقت‌های علمی و نگارش پایان‌نامه‌های مشابه، لایحه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی سال گذشته به طور جد پیگیری و از همان زمان ثبت تمامی مقالات و پایان‌نامه‌ها در سامانه‌ای مشخص برای همه واحد‌های آموزشی و دانشگاه‌ها الزامی شد.

با این وجود و علیرغم تاکیدات بسیار برای ثبت پایان‌نامه‌ها در سامانه دانشگاه و ایرانداک، اما چند روزی است که پی ان یو ایلامیان متعددی از دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات با خبرگزاری پی ان یو ایلام تماس می‌گیرند و ضمن اظهار گلایه‌مندی، خواستار پیگیری بسته شدن سامانه ثبت پایان‌نامه خود هستند.

درحقیقت طی چند روز اخیر سامانه ثبت پایان‌نامه برای پی ان یو ایلامیان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات بسته شده است و واحد دانشگاهی و سازمان مرکزی هربار علت این مشکل را مانند توپ به زمین دیگری می‌اندازند.

در تماس اولیه با دفتر معاون آموزشی واحد علوم تحقیقات، مصاحبه و طرح سوال به مدیرکل آموزشی واگذار شد و بعد از کلی انتظار خبرنگار برای پاسخگویی، از جانب دفتر مدیرکل اعلام شد که دلیل بسته شدن سامانه ثبت پایان‌نامه واحد برعهده آن‌ها نیست و این وظیفه از ترم تحصیلی جاری به سازمان مرکزی واگذار شده است، درواقع واحد علوم تحقیقات مسئولیت بسته شدن و رفع مشکل پی ان یو ایلامیان را منوط به پیگیری از جانب سازمان مرکزی دانشگاه دانست.

برهمین اساس سعی کردیم ضمن تماس با معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد موضوع را برای رفع مشکل پی ان یو ایلامیان پیگیری کنیم، اما متاسفانه شماره‌های متعدد بخش معاونت آموزشی و زیرمجموعه‌هایش یا مشغول بودند و یا پیگیری را به بخش دیگری از واحد ارجاع دادند.

پس از آن موفق شدیم که با دفتر ارزیابی و نظارت آموزش سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی تماس بگیریم و یکی از اعضای آن دفتر بعد از سوال درباره چرایی این موضوع پاسخ داد که معمولا واحد‌های دانشگاهی برای ثبت پایان‌نامه و اعمال حذف و اضافه دروس ترمی پی ان یو ایلامیان با آن‌ها راه می‌آمدند و این کار در طول ترم برایشان انجام می‌شده است، اما سازمان مرکزی با هدف ساماندهی به این موضوع درحال حاضر سامانه را بسته نگه داشته است.

او به خبرنگار پی ان یو ایلام گفت که زمان باز شدن سامانه مشخص نیست و هر زمان که سازمان بخشنامه مربوطه را به واحد‌های دانشگاهی ابلاغ کند واحد‌ها مجازند نسبت به ثبت پایان نامه و اعمال حذف و اضافه دروس اقدام کنند.