تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

العامری و المالکی با نامزد پیشنهادی العبادی برای تصدی نخست‌وزیری مخالفت کردند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری پی ان یو ایلام، برخی منابع آگاه از رایزنی‌های رهبران ائتلاف‌های «دولت قانون»، «النصر» و «الفتح» برای تشکیل فراکسیون بزرگتر در پارلمان جدید عراق و حتی انتخاب نامزد مورد توافق برای نخست‌وزیری خبر می‌دهند.

پایگاه خبری «SNG» به نقل از منابع آگاه نوشت که شب گذشته، دیداری میان رهبران این ائتلا‌ف‌ها یعنی «نوری المالکی»، «حیدر العبادی» و «هادی العامری» صورت گرفت که بیش از دو ساعت طول کشید.

به گفته این منابع، عبادی در این دیدار، «طارق نجم» را برای تصدی پست نخست‌وزیری پیشنهاد داد، اما المالکی و العامری با آن مخالفت کردند و خواستار همپیمانی با العبادی برای تشکیل فراکسیون بزرگتر در پارلمان بدون هیچ پیش شرطی شدند.

طارق نجم از رهبران حزب «الدعوة الاسلامیه»؛ جناح سیاسی العبادی و المالکی است و زمانی رئیس دفتر نوری المالکی و یکی از مشاوران و نزدیکان او بود. وی متولد ۱۹۴۹ در شهر «الناصریة» واقع در استان «ذی قار» است و دارای مدرک دکتری زبان عربی از قاهره است. وی تا سال ۱۹۹۱ میلادی استاد دانشگاه‌های بغداد و بصره بود تا اینکه به یمن سفر کرد و تا سال ۱۹۹۶ در دانشگاه صنعاء تدریس می‌کرد تا اینکه به عنوان پناهنده سیاسی به لندن رفت.

در سومین دوره انتخابات پارلمانی عراق پس از سقوط صدام، برخی از احتمال نخست‌وزیری او پس از نوری المالکی سخن می‌گفتند.